$12
per classWhat's included
1 live meeting
30 mins in-class hoursClass Experience
The class will start of by going over a Fortnite guide that will help the students answer questions later on. The teacher provide the students with a story problem and the teacher will walk-through how to solve the problem with them. Based on the number of learners per class the student will work on a few other problems alone or in group in the breakout rooms. The students will then rejoin at the end of the lesson and go over the answers. The teacher will let different students show their work to explain how they came up with their answers. Students can agree or disagree with the other learners and a discussion will be made. At the end of the lesson, the students will create their own story problems to build something in fortnite using the guide provided.
Learning Goals
Students will use a legend to answer math story problems. Students will use a legend to create math story problems.
Other Details
Parental Guidance
This content is Fortnite related but we will not be including violence in the lesson. I however can not control what students might randomly say during the lesson.
Supply List
All that might be needed is scratch paper and a pencil.
External Resources
Learners will not need to use any apps or websites beyond the standard Outschool tools.
Meet the teacher
Teacher expertise and credentials
I think students sometimes struggle with math especially story problems. If the story problems connects to the students lives they are more out to be interested and engaged in the work they are doing. I have taught math in a classroom setting and I believe I have the knowledge and passion to do it here.
Reviews
Parents also liked
Fun Math Addition and Subtraction Story Problems
Ms. Julie-(B.S./MA RDG/MATH/ESL/ACE)
4.8
(701)
$23 per class
Next session at 5:30 PM on Thu 3/27
Group Class
1 wk, 1/wk, 20 min
7-12
6th and 7th Grade Math Story Word Problems: Single-Step and Multi-Step Problems
Tara Gaines, M.Ed
4.9
(245)
$10 per class
Next session at 7:30 PM today
Group Class
1/wk, 30 min
10-13
Let's Review Addition and Subtraction Money Story Problems
Ms. Julie-(B.S./MA RDG/MATH/ESL/ACE)
4.8
(701)
$23 per class
Next session at 6 PM on Wednesday
Group Class
1 wk, 1/wk, 25 min
8-13
8th Grade Math Story Problems, Expressions, Equations, Functions and Geometry
Tara Gaines, M.Ed
4.9
(245)
$10 per class
Next session at 2 PM on Thu 3/27
Group Class
1/wk, 30 min
11-14
4th Grade Math: Word Problems
Shay Conaty
4.9
(454)
$25 per class
Next session at 12 AM on Tuesday
Group Class
1 wk, 5/wk, 25 min
9-10
Word Problems: 3rd Grade Math
Stone Bridges Academy
4.9
(669)
$10 per class
Next session at 1:30 AM on Wed 9/10
Group Class
1/wk, 25 min
7-9
Word Problems: 1st Grade Math
Stone Bridges Academy
4.9
(669)
$10 per class
Next session at 2 AM on Tue 9/9
Group Class
1/wk, 25 min
5-7
Word Problems: 4th Grade Math
Stone Bridges Academy
4.9
(669)
$10 per class
Next session at 2:30 AM on Fri 9/12
Group Class
1/wk, 25 min
8-10
Fortnite Multiplication Math Game: Master Times Tables, Learn & Have Fun!
Jenny
4.9
(565)
$12 per class
Next session at 9 PM today
Group Class
1/wk, 40 min
7-12
Challenging Math Competition Problems (Grade 3-4)
Mentorhood Mathematics
4.8
(396)
$12 per class
Next session at 8:50 PM today
Group Class
1/wk, 30 min
7-10
Math Gym: Problem-Solving Sessions for High School
Noor Bellouch
5.0
(1)
$30 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
14-18
Master Math: 5th Grade Math - Long Division and Word Problems
Stone Bridges Academy
4.9
(669)
$10 per class
Next session at 5:30 PM on Tue 4/22
Group Class
6 wks, 1/wk, 25 min
8-12
Algebra Word Problems - No Problem!
Mrs. Nyasa
$20 per class
Next session at 4 PM on Fri 3/28
Group Class
1 wk, 1/wk, 50 min
13-17
Word Problems: 5th Grade Math
Stone Bridges Academy
4.9
(669)
$10 per class
Next session at 2 AM on Sat 9/13
Group Class
1/wk, 25 min
9-11
Math Word Problem Strategies
Erika Mandel
4.8
(219)
$9 per class
Next session at 3 PM on Tue 5/6
Group Class
4 wks, 3/wk, 45 min
9-11
Let's Learn Math: Math Through Problem Solving (7-11 Years)
Let's Go Learning
4.8
(3,784)
$12 per class
Next session at 1 PM on Tue 4/1
Group Class
1/wk, 35 min
7-11
More to explore
Teen Conversational
Wild Sheep Chase
Intensive
Galaxy Watercolor
Esteem
7 Habits
The Organized Student Planners 101
Die Rpg
Mobile App
Reading 1grade
Questioneers Book
Mackenzie Perkins Piano Violin Guitar Ukulele
Two Perspective Drawing
Alternatives To Video Gaming
The Silver Chair
Elephant And Piggie
Private Flute
Lets Escape
Sensory
Writing And Spelling