Outschool
Search

weekly
or for all content
Class
Play

Beauty and Business Entrepreneurship

Completed by 24 learners
Ages 13-18
Self-Paced Class
Exploring Entrepreneurship: Creating Lip Balm, Calculating Costs, and Building a Brand.
Average rating:
4.8
Number of reviews:
(517 reviews)

4 pre-recorded lessons
4 weeks of teacher support
Choose your start date
1 year of access to the content

Enroll Now, Start Anytime

Go at your own pace
Your learner can start learning when they want and progress at the speed that works best for them.
Start when you want.
Learn at your own pace
Access course material for a full year.
Get hands-on support from teacher.

What's included

4 pre-recorded lessons
4 weeks
of teacher support
1 year access
to the content
Homework
2-4 hours per week. Lesson 1: Let’s make our lip balm! Lesson 2: Kahoot quiz. 1) Calculate cost and list possible other expenses. 2) Scavenger Hunt! Find a similar product to discover where and how much it sells for. Share links, pictures, screenshots, etc for what you find. 3) Make a list for where and how you will sell your products. Lesson 3: By now you should have a good idea of what you will sell your product for. Now, we will make a list for each section on our attached paper today. 1) Who is going to purchase my product(s) and why? 2) How can I upsell my customers? Also, think about how to retain current customers. 3) Psychographics 4) Demographics 5) How will you be selling your product(s)? 6) List ingredients and their benefits. Lesson 4: 1) Create your own S.W.O.T. analysis! 2) Write a few sentences describing your competitive edge.

Class Experience

So simple yet so many endless possibilities! Learn step-by-step instructions for planning, gathering ingredients and making lip balm. I will give specific measurements, ingredients and instructions. However, once you learn how to make this brilliant creation, you will be able to make your own unique modifications. Once we have mastered making them, we will create a plan to market and sell our lip balm. Learners must use math to calculate ROI and complete an effective cost analysis. 

Scavenger Hunt: Students will be on the hunt to share what they can find on the internet to make their lip balm marketable and stand out. Some ideas we will discuss include: Adding colors, scents, organic or natural ingredients, using environmentally safe packaging and varieties of container options. We will then create a S.W.O.T. analysis outlining our "Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats". 

Where and how will we sell them? Some ideas we will discuss include: Wedding/baby shower gift ideas, holiday gifts, online, social media and local boutiques. Other things to include when planning, designing and marketing our lip balms is shipping rates and packaging. 

Kahoot Games: Learners will compete with each other on the leaderboard each week as we play games recalling business terms that we learned in class. 

Here's a breakdown of what will happen during this 4-week course:

We will learn to make two types of lip balms with beeswax or a vegan option. Review the plans to make our lip balm, gather supplies and handcraft tangible lip balms. Scavenger Hunt! - Students will search and share links for sites like Pinterest for ideas on how to make their lip balm stand out amongst the competition.
Cost breakdown: What did it cost to make our lip balm? What should we sell them for? Scavenger Hunt! - Sneak into the enemy camps to find similar products and share what they are being sold for elsewhere. Kahoot game team competition for terms we've learned in class. 
Who, what, when, where and how can we sell our lip balm? Dive into identifying and reaching our target market. Scavenger Hunt! - Search physical stores and/or online marketplaces to see where they are currently being sold and how they are being marketed. 
Time to take out the competition and prepare our S.W.O.T. analysis! Play our final game of Kahoot to show off all the new business terms you have now mastered.

Learning Goals

Learn how to market your products
Learn how to price products

Syllabus

4 Lessons
over 4 Weeks
Lesson 1:
Let’s make our lip balm!
 I will demonstrate how to make both beeswax and vegan lip balm. 
1 assignment
Lesson 2:
Money Week!
 Learn how to break down the cost to make your product and determine what to sell it for. 
1 assignment
17 mins of video lessons
Lesson 3:
Target Market!
 By now you should have a good idea of what you will sell your product for. Now, we will make a list for each section on our attached paper today. 1) Who is going to purchase my product(s) and why? 2) How can I upsell my customers? Also, think about how to retain current customers. 3) Psychographics 4) Demographics 5) How will you be selling your product(s)? 6) List ingredients and their benefits. 
1 assignment
Lesson 4:
S.W.O.T Analysis
 Create your own S.W.O.T. analysis! 2) Write a few sentences describing your competitive edge. 
1 assignment

Other Details

Parental Guidance
Learners might need help operating our double boiler or working on the stove. *Note* You do not need a double boiler for this class, there are many other options for making your own.
Supply List
A complete supply list will be available upon enrollment.
Language of Instruction
English
External Resources
In addition to the Outschool classroom, this class uses:

Meet the teacher

Joined January, 2020
4.8
517reviews
Profile
Teacher expertise and credentials
Bachelor's Degree in Science from Eastern Michigan University
I have taken many university courses on business entrepreneurship and have a minor in marketing. 

Reviews



Parents also liked
Baking, Business, & Entrepreneurship: Plan and Run a Moneymaking Bake Sale!
Destiny Harris
4.9
(15)
per class
Next session at 9 PM on Tue 4/1
Group Class
4 wks, 1/wk, 35 min
10-13
Entrepreneurship and the Arts
Dr. Amy Stewart
per class
Next session at 9 PM on Thu 3/6
Group Class
4 wks, 1/wk, 1 hr
13-18
* Entrepreneurship Skills: From Business Idea to Launch
Brandy Dahlen Yun and BE Education
4.9
(634)
per class
Next session at 1 PM on Mon 6/2
Group Class
15 wks, 1/wk, 45 min
12-17
Entrepreneurship for Youngsters - Learn How to Easily Start a Small Business!
Omar Ruiz (Mr. O)
4.9
(625)
per class
Next session at 3 AM on Saturday
Group Class
1 wk, 1/wk, 55 min
11-16
Young Entrepreneurship Mentoring – 1:1 Small Business Tutoring
Jen Bloyer
4.9
(33)
per session
1-on-1 Coaching
On Demand
10-18
Entrepreneurship - How to Start and Run a Small Business
David Salch
4.9
(3,344)
per class
Next session at 7 PM on Thu 3/13
Group Class
10 wks, 1/wk, 55 min
12-17
GenerationCEO Spring Break Entrepreneurship Camp: Launch a Business in 5 Days!
Mandi Ford Argo
per class
Next session at 3 PM on Mon 3/17
Group Class
1 wk, 5/wk, 1 hr
13-18
How to Become a Kid Entrepreneur
Uplift Learning Academy by LaShundra Williams, MSW
4.8
(112)
per class
Next session at 11 PM on Sat 3/1
Group Class
4 wks, 1/wk, 1 hr
8-13
Learn to Build Your Dream Product (Designed for Ages 11+)
Maker Mindz
4.8
(6)
per class
Next session at 11 PM tomorrow
Group Class
8 wks, 1/wk, 1.25 hr
11-16
Business Class 101: What Is an Entrepreneur & Can Gen Z Be Entrepreneurs?
Kebloom
4.8
(69)
per class
Next session at 10 PM on Fri 3/7
Group Class
1 wk, 1/wk, 1 hr
9-14
1:1 Business Mentoring: Entrepreneur, Finance, Critical Thinking, Soft Skills
Allison Bishins, Entrepreur + Business Classes
4.9
(95)
per session
1-on-1 Coaching
On Demand
10-18
Young Moguls: Your Path to Riches and Business Success!
Universal Talent Acting School by Vivian Woods
4.7
(232)
per class
Next session at 9:45 PM on Fri 3/21
Group Class
12 wks, 1/wk, 1 hr
8-12
Young Boss Academy
Marline Paul
per session
1-on-1 Coaching
On Demand
11-15
Business Class 102: Gen Z Step-By-Step Process How to Start Your Own Business
Kebloom
4.8
(69)
per class
Next session at 6 PM on Fri 3/21
Group Class
1 wk, 1/wk, 1 hr
9-14
BIZ Kids - Become an Entrepreneur
Angela Ellis
per class
Next session at 3 PM on Mon 6/2
Group Class
8 wks, 1/wk, 55 min
9-13
5 Day Business Entrepreneur Camp - Start a Successful Business for Teens 5W2
Explosive Learning Jo Reynolds Life Skill Teachers
4.8
(1,288)
per class
Next session at 1 PM on Mon 3/10
Group Class
5 wks, 1/wk, 50 min
9-14
See More Classes
Home
Search
Give a Gift Card
Open currency, time zone, and language settings
Language & Region
Log In