What's included
1 live meeting
30 mins in-class hours per weekClass Experience
US Grade 5
In this course 5th/6th grade math will be taught/reviewed which includes multiplication and division of multiple numbers with decimals. We will also learn about ratios, units and graphs. Other topics such as algebra will be covered in this course. I will teach by explaining how math problems are solved, the logic behind math equations and how math skills can be used in real life situations. The following ways of learning styles will be included: visual, verbal, hands-on, logical and social. I will include explanations, video clips and encourage group discussions. Students in this course need to have the basic understanding of multiplication, division and fraction. Week One: Addition Activity - Learn multiplying and dividing with multiple numbers of fractions Week Two: Subtraction Activity - Learn how to convert decimals to percentages Week Three: Multiplication Activity - Learn how to write equations with variables from word problems Week Four: Division Activity - Learn concepts regarding ratios, units and graphs
Other Details
External Resources
Learners will not need to use any apps or websites beyond the standard Outschool tools.
Teacher expertise and credentials
I currently teach grade school and middle school math to my children who I homeschool. I look forward to sharing with you the fundamentals that I've experienced that have worked the best with young students in learning math. I'm offering this class because it's important to understand the concept of math problems and how to get the answer. I have always loved math and it's still my favorite subject today since grade school and through college. It was always interesting learning multiple ways solving many equations. I found that when more than one technique is used in teaching it makes it easier to understand and complete math problems. Learning the basics of math and understand it well will help strengthen skills that can be applied to more complex equations making easier to solve.
Reviews
Live Group Class
$10
weekly1x per week
30 min
Completed by 14 learners
Live video meetings
Ages: 9-13
3-12 learners per class