Search

$35

per session
Class

Private Tutoring with DeAnn: Learn & Review Math Concepts (30 Mins.) 2nd-9Th Gr.

Completed by 14 learners
Ages 7-14
Live 1-on-1 Lessons
A 30-minute one-on-one math class to help students in 2nd through 9th grade learn/review: multiplication, math facts, decimals, fractions, algebra, and more. This class is student-need based, focusing on areas/concepts most needed.
Average rating:
4.9
Number of reviews:
(223 reviews)

Live video meetings
Meets on demand
30 min

What's included

Meets on Demand
schedule meetings as needed
30 mins
per session
Teacher support

Class Experience

US Grade 2 - 8
This is a one on one math tutoring class, meant to help individual learners with math skills. Sometimes a student just needs a different approach or some individual help in order to excel and flourish in a given area. 

**This class is 30 minutes. If you feel that a longer class would be more appropriate for your learner, please schedule my 45 minute or 60 minute class, or just send me a message and we'll figure out what would be best for your student. If there is not a time slot available and I can work something out with you.

**If you are interested in a full curriculum class for grades 3-9, please send me a message. I teach ongoing classes structured for each of these grades to include concepts for the entire school year. I am happy to work with you in setting something up for your learner. 

Many students need extra help understanding or practicing certain math concepts. Some of these concepts include: addition or  subtraction, multiplication or division, algebra, geometry, fractions and decimals, finding the LCM (lowest common multiple) and GCF (greatest common factor), and the list goes on. I have teaching methods and learning activities to help teach and reinforce these facts and concepts. If there are specific fact families that are tough and need practice, we will work toward getting those up to speed. 

If your student needs help with homework or specific assignments, please let me know and send me a copy of the math homework or assignments. I can be more beneficial for your students if I know in advance what areas of math we will be working on so I am prepared with the correct teaching materials. I would be happy to assist with whatever would be most helpful for the student. I want to connect with the learners and let them know that I care about them individually and and want them to succeed. 

Learners or parents should send a message upon enrollment to discuss the needs of the learner (specifying areas that come easy for the student as well as areas in which the student struggles). I would be happy to do a quick assessment at the beginning of class to know where it would be best to begin working if needed.

Learning Goals

Students will understand math and feel confident in concepts that have previously been difficult for them.

Other Details

Supply List
Paper and pencil - every class
2 Die (just regular dice used with many board games) 

If we are working with graphs or geometry, it would be helpful for the student to have graph paper if possible. 

Occasionally there will be papers to print from other websites (depending on the needs of the learner), which will be free and the link will be provided.
Language of Instruction
English
External Resources
Learners will not need to use any apps or websites beyond the standard Outschool tools.

Meet the teacher

Joined June, 2020
4.9
223reviews
Profile
Teacher expertise and credentials
Bachelor's Degree in Education from Weber State University
I am a certified teacher and love to help students understand math and feel confident in concepts that have been difficult for them. I encourage questions and want learners to feel confident in my class. 

Reviews



Parents also liked
Multiplication for Beginners - Minecraft Multiplication! (Ongoing)
Natalie Lipps
4.9
(969)
$16 per class
Next session at 6 PM on Thursday
Group Class
1/wk, 45 min
5-10
Beginning Multiplication, Beginning Multiplication Facts and Arrays
Ms. Julie-(B.S./MA RDG/MATH/ESL/ACE)
4.8
(704)
$23 per class
Next session at 2 PM on Wed 5/14
Group Class
16 wks, 1/wk, 25 min
6-11
Lattice Multiplication: Learn This Way to Multiply!
Brenda A (B.A. Mathematics)
5.0
(47)
$15 per class
Next session at 6 PM on Thursday
Group Class
1 wk, 1/wk, 45 min
9-12
Multiplication for Beginners: Become a Multiplication Whiz in 4 Days
Miss Busola
5.0
(5)
$25 per class
Next session at 5:45 PM tomorrow
Group Class
1 wk, 4/wk, 1 hr
7-12
Math: Introduction to Multiplication
Mrs.Devra
4.8
(188)
$15 per class
Next session at 11 PM on Tue 7/8
Group Class
1 wk, 1/wk, 30 min
8-10
Hands-On Multiplication | Mastering Multiplication Facts | 2nd & 3rd Grade Math
Cass Academy of Mastery
4.9
(371)
$12 per class
Next session at 3:15 PM tomorrow
Group Class
1/wk, 30 min
5-9
Mastering Multiplication: Multiply Large Numbers!
Ms. Amanda: Certified Teacher
4.7
(79)
$20 per class
Next session at 10 PM tomorrow
Group Class
1 wk, 1/wk, 30 min
8-12
Marvel Multiplication
Joshua A
5.0
(222)
$19 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
6-10
Camp - Multiplication - Mastering Time Tables 0 To 12
Einsteins Square: Chess, Coding, Math, Art, Games
4.8
(5,861)
$19 per class
Next session at 3 AM on Wed 6/4
Group Class
1 wk, 3/wk, 45 min
8-11
Multiplication Facts Boot Camp
Paula Reid
4.8
(47)
$30 per class
Next session at 6 PM tomorrow
Group Class
3/wk, 50 min
9-13
Multiplication and Division Master Class!
Laura Matthews - ACE Educator
5.0
(17)
$29 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
6-11
Mathbites Multiplication and Division
Courtney Daniels, Ed.S. 🙋🏾‍♀️
4.8
(21)
$12 per class
Group Class
52 wks, 1/wk, 25 min
8-10
Multiplication With Ms. Julie
Ms. Julie-(B.S./MA RDG/MATH/ESL/ACE)
4.8
(704)
$37 per class
Next session at 7 PM on Wed 5/14
Group Class
16 wks, 1/wk, 25 min
5-10
Multipli-CAT-Ion: A Times Tables Game Show!
Ms. Jericha's Mathprov Academy
4.9
(255)
$12 per class
Next session at 6 PM today
Group Class
1/wk, 25 min
7-12
1-on-1 Multiplication with Ms. Julie
Ms. Julie-(B.S./MA RDG/MATH/ESL/ACE)
4.8
(704)
$35 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
5-11
1:1 Multiplication/Division Tutoring
Logan W.
5.0
(105)
$35 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
8-10
See More Classes
Home
Search
Give a Gift Card
Open currency, time zone, and language settings
Language & Region
Log In