$10

weekly
or $50 for all content
Class
Play

Money Math: Addition With Money Amounts, Making Change, & Basic Budgeting

Completed by 6 learners
Ages 10-13
Self-Paced Course
In this 5 lesson self paced class, students will learn how to add prices together, make change from any given amount, and how to purchase items that fit within a budget to prepare for a budget friendly shopping trip in our final lesson!
Average rating:
5.0
Number of reviews:
(268 reviews)
Star Educator

5 pre-recorded lessons
5 weeks of teacher support
Choose your start date
1 year of access to the content

Enroll Now, Start Anytime

Go at your own pace
Your learner can start learning when they want and progress at the speed that works best for them.
Start when you want.
Learn at your own pace
Access course material for a full year.
Get hands-on support from teacher.

What's included

5 pre-recorded lessons
5 weeks
of teacher support
1 year access
to the content
Homework
One 1 page homework activity will be shared per lesson. This can be turned in once completed for feedback. There will also be one Kahoot! activity per lesson.

Class Experience

US Grade 6 - 7
🚨**NOTE: This is a self paced class so there will be NO LIVE MEETINGS. There will be pre-recorded videos, worksheets, and activities.


💵In this 5 lesson self paced class, students will learn how to add prices together, make change from any given amount, and how to purchase items that fit within a budget to prepare for a budget friendly shopping trip in our final lesson!💵

--------------------------------------------------------------------------------

L E S S O N   C O N T E N T : 

👉🏼Watch a pre-recorded video and complete a worksheet that goes with 
👉🏼Complete a homework assignment 
👉🏼Complete a Kahoot activity


C O U R S E   B R E A K D O W N

Lesson 1: 💰Identifying and Counting Dollars and Coins💰

Students will be introduced to pennies, nickels, dimes, quarters, the $1.00 bill, the $5.00 bill, the $10.00 bill and the $20.00 bill 

Students will count by...
- 1's to count pennies and $1.00 bills
- 5's to count nickels and $5.00 bills
- 10's to count dimes and $10.00 bills
- 20's to count $20.00 bills
- 25's to count quarters



Lesson 2: 💰Adding Prices Together to Find Totals💰

Students will practice counting dollars and coins using 25's, 10's, 5's, and 1's.

Students will use addition to calculate coin and dollar totals.



Lesson 3: 💰Adding Prices Together Sticking to a Budget💰

Students will be introduced to what a budget is.

Students will be given a budget of how much they can spend and will choose 2 out of 3 items that they can purchase that will not go over their budget.

Students will use addition to determine which items they can purchase without going over their budget.

 

Lesson 4: 💰Making Change💰

Students will use subtraction or **counting on to make change.



Lesson 5: 💰Applying All 4 Skills in a Shopping Experience💰

Students will...
-Determine how much money they have in their "bank account" by counting the bills and coins in the account
-Determine what their budget will be for the store based off of the amount in their bank account
-Use addition to keep track of how much they are spending at the store as they select the items they'd like to buy
-Use subtraction or **counting on to determine how much change they will get back after they pay for their items



**“Counting on” means to start with the item’s price, then count up to the amount paid with to find the difference. For example, if the price of the item is $2.35, and the purchase is being made with $5.00, we will count on from $2.35 to $3.00 to find the difference of 65 cents, and then from $3.00 to $5.00 to find the difference of $2.00 to see the change needed would be $2.65. 


🔴P L E A S E  N O T E 🔴 :
  🔻Students should have background knowledge in pennies, nickels, dimes, quarters, $1.00, $5.00, $10.00, and $20.00 bills and counting them. If your learner does not have these skills yet, see “Money Math: Counting American Money - Pennies, Nickels, Dimes, Quarters, & Bills” for an introductory class. https://outschool.com/classes/money-math-counting-american-money-pennies-nickels-dimes-quarters-bills-EBco95Su?refuid=2ytyqTyU
  🔻Printables are provided but you are not required to print them. Anything assigned can be done on a piece of paper or whiteboard.
  🔻I will communicate with learners Monday-Friday. Weekend communication is not guaranteed. 

--------------------------------------------------------------------------------

Please reach out with any questions you may have - I can’t wait to meet your learner in class! 👩🏼‍🏫

Learning Goals

Students will be able to add money amounts together to find a total, stick to a budget, and subtract money amounts to know how to make correct change.

Syllabus

5 Lessons
over 5 Weeks
Lesson 1:
Identifying & Counting Dollars & Coins
 Students will be introduced to pennies, nickels, dimes, quarters, the $1.00 bill, the $5.00 bill, the $10.00 bill and the $20.00 bill 

Students will count by...
- 1's to count pennies and $1.00 bills
- 5's to count nickels and $5.00 bills
- 10's to count dimes and $10.00 bills
- 20's to count $20.00 bills
- 25's to count quarters

Students will practice counting combinations of different bills and coins. 
Lesson 2:
Adding Prices Together to Find Totals
 Students will be able to add prices together to find totals.

Students will practice counting dollars and coins using 25's, 10's, 5's, and 1's.

Students will use addition to calculate coin and dollar totals. 
Lesson 3:
Adding Prices Together Sticking to a Budget
 Students will be able to purchase items while sticking to a budget.

Students will be introduced to what a budget is.

Students will be given a budget of how much they can spend and will choose 2 out of 3 items that they can purchase that will not go over their budget.

Students will use addition to determine which items they can purchase without going over their budget. 
Lesson 4:
Making Change
 Students will be able to make change.

Students will use subtraction or **counting on to make change.

**“Counting on” means to start with the item’s price, then count up to the amount paid with to find the difference. For example, if the price of the item is $2.35, and the purchase is being made with $5.00, we will count on from $2.35 to $3.00 to find the difference of 65 cents, and then from $3.00 to $5.00 to find the difference of $2.00 to see the change needed would be $2.65 

Other Details

Parental Guidance
Kahoot! is utilized in this class. Students will be given a link via the Outschool classroom as to access these activities. Kahoot! is free and you do not need to have an account to complete the activities.
Supply List
Printable resources will be provided but are not required to be printed to use. Students should have paper and a writing utensil to work through the homework and activities given in class.
External Resources
In addition to the Outschool classroom, this class uses:

Meet the teacher

Joined November, 2021
5.0
268reviews
Star Educator
Profile
Teacher expertise and credentials
Bachelor's Degree in Education from The University of Nebraska-Lincoln
WELCOME! 🥳

Here in Ms. Kelsey’s Classroom you’ll find engaging, upbeat, and encouraging instruction to help your learner gain confidence in math!

New to Outschool? Use code KELSEYG20 to get $20 off your first class! 🎉

--------------------------------------------------------------

CREDENTIALS:
📚Nebraska Certified K-6 Teacher
📚Degree in Elementary Education from the University of Nebraska-Lincoln
📚7 years experience in an elementary setting
📚5 years teaching 2nd Grade
📚1 year teaching 3rd Grade
📚4 years as 2nd Grade Team Leader
📚3+ years teaching online


FUN FACTS:
🍎I’m a dog mom who is obsessed with my “bigger than life” personality corgi, named Harlee
🍎I’d always beg to use my mom’s classroom materials to play school as a child
🍎My hidden talent is being able to sing the alphabet backwards

CLASSROOM STRUCTURE:
✏️An environment where students feel safe to explore, be themselves, cultivate relationships, and take control of their own learning
✏️Class meetings to build relationships and connect, instruction, as well as encouraged learner self reflection
✏️Gradual release of responsibility: I do, we do, you do - I model, we work together, followed by independent work time

--------------------------------------------------------------

I cannot wait to meet your learner in class and look forward to growing together!

Please don’t ever hesitate to reach out with any questions you may have - see you in class! 🔔

Reviews



Parents also liked
Master Your Addition Facts - PokÉMon Addition (Ongoing)
Natalie Lipps
4.9
(969)
$16 per class
Next session at 8 PM on Saturday
Group Class
1/wk, 45 min
5-8
Addition & Subtraction Facts Boot Camp
Paula Reid
4.8
(47)
$22 per class
Next session at 9 PM on Monday
Group Class
3/wk, 40 min
7-9
Addition and Subtraction Boot Camp 1:1
Mr. Wilkens
5.0
(11)
$39 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
4-10
Addition and Subtraction Tutoring/Certified Teacher
Ms. Jester
5.0
(4)
$35 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
4-7
All About Large Number Addition
Ms. Julie-(B.S./MA RDG/MATH/ESL/ACE)
4.8
(704)
$22 per class
Next session at 5:30 PM on Tuesday
Group Class
1/wk, 20 min
7-12
1:1 Math Tutoring for Regrouping With Addition & Subtraction
Kelsey G
5.0
(268)
$30 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
7-9
Math Fact Fluency for Addition and Subtraction 1st and 2nd Grade
Early Education Adventures
5.0
(100)
$11 per class
Next session at 7:15 PM on Tuesday
Group Class
15 wks, 1/wk, 25 min
6-9
Ongoing Addition and Subtraction with Regrouping: Come Practice with Friends!
Erin Kathleen Howard
5.0
(779)
$16 per class
Next session at 8 PM on Wed 6/4
Group Class
1/wk, 45 min
6-10
Addition and Subtraction - 2nd Grade Full Year Curriculum: Module 1
Ms. Judy
4.8
(10)
$19 per class
Next session at 6 PM on Tue 7/1
Group Class
8 wks, 1/wk, 45 min
7-9
Private Math Class: Let's Learn Addition and Subtraction by Counting Stars!
Teacher Courtney C
4.9
(75)
$20 per session
Next session at 11 PM today
1-on-1 Tutoring
On Demand
3-6
1:1 Private Math Tutoring | Addition & Subtraction With Special Ed Teacher
Realized Curriculum Solutions
5.0
(1)
$50 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
5-11
Adding and Subtracting 2 Digit Numbers "No Regrouping or Borrowing”
Montessori and More Online
4.8
(1,541)
$17 per class
Next session at 2 PM on Mon 6/2
Group Class
3 wks, 1/wk, 30 min
5-10
Mastering Addition & Subtraction Facts - An Easy, Fast and Fun Way!
Paula Reid
4.8
(47)
$16 per class
Next session at 9 PM on Mon 9/8
Group Class
2/wk, 25 min
7-9
Explore PokÉMon Types 1on1 With Addition & Subtraction for Beginners
Joshua A
5.0
(222)
$19 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
5-9
1-on-1 Math Tutoring: Addition and Subtraction Within 20
Mrs. Moen
4.3
(4)
$30 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
6-8
Montessori Math Time: Stamp Game Dynamic Addition
Kristi Leighton Montessori Certified Teacher
5.0
(328)
$10 per class
Group Class
3 wks, 1/wk, 40 min
6-9
See More Classes
Home
Search
Give a Gift Card
Open currency, time zone, and language settings
Language & Region
Log In