$2
weeklyor $15 for all content
Learning how to Multiply
Completed by 5 learners
Ages 9-14
Self-Paced Course
14 pre-recorded lessons
13 weeks of teacher support
Choose your start date
1 year of access to the content
Enroll Now, Start Anytime
Go at your own pace
Your learner can start learning when they want and progress at the speed that works best for them.Start when you want.
Learn at your own pace
Access course material for a full year.
Get hands-on support from teacher.
What's included
14 pre-recorded lessons
13 weeks
of teacher support1 year access
to the contentAssignments
4+ hours per week. 3-6 per weekMastery Evaluation
QuizesProgress Report
includedClass Experience
In this class students will learn multiplication facts 0-12 through practice problems, quizzes, timed quests, games and activities. Each week students will work on a new multiplication fact. At the end of the week there will be a quiz to go along with that math fact. I will also provide video lessons for each week explaining how to multiply, how to do the assignments, and some tips and tricks. Weekly check-ins will occur on Wednesday where I will message students to see if they need any help. Of course any day or time students or parents can send a message and I can respond. With each math fact there is an activity for every day of the week for daily practice. This is recommended but if students are unable to do 1 activity a day they can do what fits there time schedule. There will always be a pre-quiz to see what the students know and then throughout the week activities to better grasp the concept. The last activity is the quiz. I ask that all quizzes please be uploaded for progress checking. All other assignments do not need to be uploaded unless the students/parents want to.
Learning Goals
Mastery of all multiplication facts 0-12
Syllabus
Curriculum
Follows Teacher-Created Curriculum13 Units
14 Lessons
over 13 WeeksUnit 1: 0's & 1's
Lesson 1:
0's & 1's
In this lesson students will learn how to multiply by 0's and 1's
Lesson 2:
Multiplication Table
Unit 2: 2's
Lesson 3:
2's
In this lesson students will learn how to multiply by 2
Unit 3: 3's
Lesson 4:
3's
In this lesson students will learn how to multiply by 3
Other Details
External Resources
Learners will not need to use any apps or websites beyond the standard Outschool tools.
Meet the teacher
Teacher expertise and credentials
Virginia Teaching Certificate in Health/PE
Hello! My name is Tracy. I have been a licensed teacher for 6 years, teaching in both the public and private schools. Before that I was a daycare teacher and substitute teacher. I enjoy teaching math, reading, and science at the Elementary level and Science based classes at the secondary level. Aside from core subjects I enjoy art, music, cooking, and gardening. One fun fact about me is I am starting a farm, so be on the lookout for some of my animals!
Reviews
Other classes by Tracy Frye
Other classes by Tracy Frye
Parents also liked
Multiplication for Beginners - Minecraft Multiplication! (Ongoing)
Natalie Lipps
4.9
(969)
$16 per class
Next session at 3 PM tomorrow
Group Class
1/wk, 45 min
5-10
Beginning Multiplication, Beginning Multiplication Facts and Arrays
Ms. Julie-(B.S./MA RDG/MATH/ESL/ACE)
4.8
(702)
$23 per class
Next session at 2 PM on Wed 5/14
Group Class
16 wks, 1/wk, 25 min
6-11
Math: Introduction to Multiplication
Mrs.Devra
4.8
(188)
$15 per class
Next session at 11 PM on Tue 7/8
Group Class
1 wk, 1/wk, 30 min
8-10
Hands-On Multiplication | Mastering Multiplication Facts | 2nd & 3rd Grade Math
Cass Academy of Mastery
4.9
(366)
$12 per class
Next session at 3:15 PM tomorrow
Group Class
1/wk, 30 min
5-9
Multiplication Boot Camp - Quickly Memorize Times Tables 0 - 12
Rosalind Derricotte, M.S.
5.0
(17)
$15 per class
Group Class
6 wks, 1/wk, 40 min
7-11
Marvel Multiplication
Joshua A
5.0
(222)
$19 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
6-10
Multiplication: Beginning Multiplication and Arrays Class-Beginners or Review
Ms. Julie-(B.S./MA RDG/MATH/ESL/ACE)
4.8
(702)
$23 per class
Next session at 8:30 PM on Tue 4/1
Group Class
1 wk, 1/wk, 25 min
6-11
Multiplication With Ms. Julie
Ms. Julie-(B.S./MA RDG/MATH/ESL/ACE)
4.8
(702)
$37 per class
Next session at 7 PM on Wed 5/14
Group Class
16 wks, 1/wk, 25 min
5-10
Multiplication Made Easy -Times Tables From 0 to 10 With Fun Games
Einsteins Square: Chess, Coding, Math, Art, Games
4.8
(5,781)
$16 per class
Next session at 4 PM on Wednesday
Group Class
10 wks, 1/wk, 45 min
8-12
Multiplication and Division With Integers
Shay Conaty
4.9
(456)
$25 per class
Next session at 9 PM on Wednesday
Group Class
1 wk, 1/wk, 25 min
12-13
Multipli-CAT-Ion: A Times Tables Game Show!
Ms. Jericha's Mathprov Academy
4.9
(254)
$12 per class
Next session at 10:30 PM on Sun 3/30
Group Class
1/wk, 25 min
7-12
Beginning Multiplication Part 2-Times Tables 7-12: Fun and Interactive!
Cindy May (certified teacher-20 years)
5.0
(44)
$15 per class
Next session at 6:45 PM on Tuesday
Group Class
1 wk, 1/wk, 30 min
6-11
One-To-One Math Tutoring: Multiplication
Teacher Carla
5.0
(75)
$35 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
8-15
Mathbites Multiplication and Division
Courtney Daniels, Ed.S. 🙋🏾♀️
4.8
(20)
$12 per class
Group Class
52 wks, 1/wk, 25 min
8-10
Master Your Multiplication Facts - Minecraft Multiplication (Ongoing)
Natalie Lipps
4.9
(969)
$16 per class
Next session at 5 PM tomorrow
Group Class
1/wk, 45 min
6-11
1-on-1 Multiplication with Ms. Julie
Ms. Julie-(B.S./MA RDG/MATH/ESL/ACE)
4.8
(702)
$35 per session
1-on-1 Tutoring
On Demand
5-11
More to explore
Reading Specialist
Asl Beginner for
Writing Fiction Book
Coding Java
Sydor
The Lion The Witch
Things Entrepreneurship
Latin Tutor
Play The Recorder
Military Helicopter
Read Comprehension
Applied Astronomy
Cartoon Physics
Drawing Background
Immersion Chemistry
Reading Spelling
Pete The Cat Saves
Time
Would You Rather
MCU