Math
Intro to Rates, Ratios and Proportions
Students will learn how to find ratios, rates, and proportions. We will use real world examples and multiple ways find equivalent ratios.
There are no upcoming classes.
9-12
year olds
3-8
learners per class
$180
Charged upfront
$15 per class
Meets 2x per week
Over 6 weeks
45 minutes per class
There are no open spots for this class.
You can request another time or scroll down to find more classes like this.
Description
Class Experience
Students will learn how to make a ratio, equivalent ratio, and find unit rates.
There will be short homework assignments (2-3 questions) that we will review as a class at the beginning of each class. Homework should take less than 15 minutes.
Students should bring paper/notebook and pencil to class.
Learners will not need to use any apps or websites beyond the standard Outschool tools.
Students will use homework as a self assessment. There will be a short assessment at the end of the course that will be returned with a percentage grade.
1 hour 30 minutes per week in class, and an estimated 0 - 1 hours per week outside of class.
Teacher
Lisa DopmanExperienced Math and Social Studies Teacher
🇺🇸
Lives in the
United States49 total reviews
70 completed classes
About Me
Hi! Thanks for visiting my profile! I live in Cleveland, Ohio, with my husband and 3 kids. My daughters are 7 and 6 and my son is 4. We love exploring the Metroparks and spending time near Lake Erie. I have a Bachelors Degree in Middle...