Math

6th Grade Math - Understanding and Applying Ratios and Rates - Part 1

In this 10-day course, students learn introductory math skills for grade 6.
New on Outschool
  There are no upcoming classes.
Class

55 minutes

per class

5x per week

over 2 weeks

9-11

year olds

1-18

learners per class

per learner - per class

How does aMulti-Daycourse work?

Meets multiple times at scheduled times
Live video chats, recorded and monitored for safety and quality
Discussions via classroom forum and private messages with the teacher
Great for engaging projects and interacting with diverse classmates from other states and countries

How Outschool Works

There are no open spots for this class.

You can request another time or scroll down to find more classes like this.

Description

Class Experience

This class is taught in English.
Learning Objectives

Day 1 - Describing Part-to-Part Relationships
Describe ratio relationships between two quantities using informal language.
Use models to represent relationships between quantities.
Analyze how a change in a quantity affects a part-to-part relationship.

Day 2 - Using Ratio Notation
Use the notation of ratio language to describe relationships between two quantities.

Day 3 - Equivalent Ratios
Analyze patterns in a table of equivalent ratios.
Find missing values in a table using ratio reasoning.

Day 4 - Equivalent Ratios in Measurement
Identify equivalent ratios in measurements.
Analyze patterns of equivalent ratios in measurement.

Day 5 - Understanding Unit Rates
Find unit rates.

Day 6 - Comparing Ratios
Compare ratios using different strategies.

Day 7 - Measurements in the Customary System
Convert units of measurement in the customary system.
Solve real-world problems by converting customary measurement units.

Day 8 - Measurements in the Metric System
Convert units of measurement in the metric system.
Solve real-world problems by converting metric measurement units.

Day 9 - Solving Speed Problems
Find time given distance and speed.
Find distance given time and speed.
Compare speeds.

Day 10 - Unit Pricing
Find unit prices.
Solve unit rate problems involving unit pricing.

Day 11 - Unit Test
A comprehensive test on all topics. To be completed during class. Scores are provided right after taking the test.
The worksheet can be complete during class, if time permits. Otherwise, the learner can complete the worksheet as homework.
Learners should have access to a printer in order to print guided notes and worksheets. Additionally, learners will need to have a pencil with eraser and scratch paper if needed.
There will be a comprehensive assessment at the end of the course. The assessment will be given online.
4 hours 35 minutes per week in class, and an estimated 0 - 1 hours per week outside of class.
All course materials will be provided by the teacher.

Teacher

Ms. Na'imJust teaching. Doing the most.
2 completed classes

About Me

Hello!

My name is Ms. Na'im and right now I teach high school English. I used to be a 5th grade teacher and I've also been a math teacher. Although I love teaching, I haven't always been a teacher.

For about 20 years I worked in law enforcement... 
Learn
© 2022 Outschool, Inc.